Start KZM

Klub Zachowawczo-Monarchistyczny

Konrad Rękas: Cicho o Ługańsku...

Gdy zimą na Euromajdanie w Kijowie zginęło kilkadziesiąt osób, a drugie tyle zostało poturbowanych – samorząd województwa kipiał oburzeniem, deklarował opłacanie szpitali z kieszeni polskich podatników i słał dary, sprzedawane potem z zyskiem przez przedsiębiorczych Ukraińców. Dziś katastrofa humanitarna dotyka partnerski dla Lubelszczyzny region ługański, gdzie od początku ukraińskiej wojny domowej zginęło już kilka tysięcy cywilów – a Lublin milczy.


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Adam Wielomski: "Ławrow to mistrz dyplomacji"

Porozumienia na Ukrainie nie będzie. Powstańcy żądają najpierw uwolnienia aresztowanych i zmian prawnych, a potem opuszczą zajmowane tereny i złożą broń. Junta w Kijowie domaga się najpierw złożenia broni, a potem (może) wypuszczą aresztowanych.


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Jan F. Libicki: Dlaczego Macierewicz nazywa Tomasza Adamka damskim bokserem?

Jest dla mnie oczywiste, że sposób upublicznienia informacji o starcie Tomasza Adamka z list Solidarnej Polski nie jest przypadkowy. Po raz pierwszy pojawiła się ona bowiem – uwaga, uwaga – na antenie Radia Maryja. Dlaczego? To jest po prostu kolejny etap politycznego rozstania ojca Rydzyka i jego mediów z PiS.


Czytaj 1 komentarzy... >>

Więcej…

 

Adam Wielomski: Ukraina po Schmittiańsku

Nikt nie ma już raczej wątpliwości, że konfliktu na Ukrainie nie sposób rozstrzygnąć za pomocą negocjacji i w drodze "historycznego kompromisu". Nie wydaje się to możliwe z tego prostego powodu, że Ukraina jest pojęciem wyłącznie geograficznym. Politycznie istnieje tylko dlatego, że włodarzom ZSRR chciało się wytyczyć jej granice, traktując wszystkie republiki związkowe jako byty fikcyjne, które nagle "ożyły" w chwili upadku ZSRR. W rzeczywistości w granice tego państwa wtłoczono Rosjan o ukraińskich korzeniach (część wschodnia) i nacjonalistów ukraińskich, których wyhodowała nieopatrzenie polska szlachta.


 


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Konrad Rękas: Przebierańcy

Pomimo tej sytuacyjnej wstrzemięźliwości, przynajmniej część kolegów nastawionych „patriotycznie” i „maszerująco” pozwoliła sobie na garść westchnień na temat piękna i heroizmu styczniowej ruchawki. Owa sentymentalna uroda – to rzecz jasna efekt patrzenia na estetyczną formę powstania przez pryzmat grafik Grottgera, czy nigdy nie zrealizowane projekty mundurów pędzla Kossaka.

 


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Arkadiusz Meller António de Oliveira Salazar w ocenie polskich narodowców w II połowie lat 30. XX wieku

Postać António de Oliveira Salazara (1889-1970) – wieloletniego portugalskiego premiera, ministra finansów i twórcy tzw. „Nowego Państwa” (Estado Novo) w okresie międzywojennym spotkała się z zainteresowaniem ze strony polskich elit politycznych. Wprawdzie osobie portugalskiego premiera nie poświęcano tyle uwagi co np. Benito Mussoliniemu, którego kariera polityczna była śledzona z baczną uwagą niemal od samego początku jego pojawienia się na scenie politycznej, to jednak Salazar nie był dla osób zainteresowanych międzynarodową polityką osobą anonimową.Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Ludwik Skurzak: W co gra Gowin?

Panowie z Centrum Adama Smitha twierdzą, że cały spór o OFE jest pozbawiony sensu. Na końcu to, czy będziemy zbierać pieniądze w funduszach, czy w ZUS będzie wpływało na wysokość świadczeń w skali kilku złotych miesięcznie. Jeżeli więc całej drace wokół OFE warto się przyglądać, to wyłącznie z powodów politycznych. Bronisław Komorowski pośród swoich zwolenników ma i takich którzy są za OFE, jak tych, którzy nadal wierzą Donaldowi Tuskowi. Prezydent wybrnął z tego prosto. Ustawę podpisał, ale skierował do TK. Dla każdego coś miłego.Czytaj 1 komentarzy... >>

Więcej…

 

Konrad Rękas: Papierowe tygrysy

Wbrew oczywistym faktom – względne powodzenie ekonomiczne Estonii, Łotwy i Litwy w latach 90-tych i na początku XXI wieku tłumaczono nie realnymi nakładami, jakie władze sowieckie ponosiły na swe zachodnie „okno wystawowe”, ale rzekomymi pozostałościami po krótkim kapitalistycznym interludium Dwudziestolecia międzywojennego. W jego zaś przypadku – znowu pomijano wcześniejszy wkład imperium rosyjskiego w rozwój guberni nadbałtyckich.


 


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Arkadiusz Meller: Wywiad portalu konserwatyzm.pl z Piotrem Pączkiem

Nasz portal od trzech miesięcy wspiera Cię w Twoich karierze sportowej. Masz 19 lat i od 13 lat trenujesz sporty walki. Prosiłbym Cię o przedstawienie się naszym Czytelnikom oraz przedstawienia klubu, w którym trenujesz.


Nazywam się Piotr Pączek. Trenuję w Akademii Technik Walk w Gdańsku. Jest to niewielki, jednak bogaty w tradycję, klub prowadzony przez Wiesława Sielewicza posiadającego 40 lat doświadczenia w sztukach walk. Zapewnia nam świetną kadrę trenerską oraz dzieli się z nami swoim doświadczeniem motywując do pracy nad sobą.


 


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Adam Wielomski: Po gowinogrodzie

Zamiast pustej kontestacji proponuję raczej ukonserwatywnianie partii Jarosława Gowina. Co niektórych będzie tam trzeba dopychać kolanem w kierunku konserwatyzmu i nasz portal nie omieszka tego czynić.

Wybrałem się wczoraj na zjazd partii Jarosława Gowina na którym posłuchałem wystąpień programowych i dowiedziałem się, że nowa partia zwać się będzie "Polska Razem Jarosława Gowina". Oto kilka moich przemyśleń po zjeździe:

 


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Białoruś. Co się tam dzieje?

,,Białoruś jako państwo sąsiadujące z Polską powinna wśród badaczy zajmujących się politologią i stosunkami międzynarodowymi wzbudzać zainteresowanie. Nie tylko z racji bliskości geograficznej, ale również z powodu utrzymywania się u władzy, nieprzerwanie od 1994 roku, jednego polityka – Aleksandra Łukaszenki...


/Fragment ,,Wstępu”/


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Adam Wielomski: Dzikusy?

Dwa tygodnie przed Marszem spierałem się na facebooku z Arturem Zawiszą o ocenę Żołnierzy Wyklętych. Po moim wpisie, który liderowi RN najwyraźniej się nie spodobał, czytamy co następuje: "gdyby ktoś spotkał profesora Wielomskiego, niech da mu w mordę".


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Oświadczenie Redakcji Konserwatyzm.pl w sprawie zajść pod ambasadą Federacji Rosyjskiej 11 listopada 2013 roku

Podstawową zasadą, na której zbudowana jest nie tylko cywilizacja łacińska, ale zwłaszcza racjonalnie działająca Res Publica – jest odpowiedzialność. Pytanie o wskazanie wszystkich osób odpowiedzialnych za gorszące zajścia, do których doszło pod ambasadą Federacji Rosyjskiej podczas Marszu Niepodległości 2013 - pozostaje jednym z ważniejszych dla przyszłości politycznej Polski, jak również stanowi smutną diagnozę obecnej sytuacji naszego kraju.


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Prof. Anna Raźny rezygnuje z członkostwa w Komitecie Poparcia Marszu Niepodległości

List Pani Profesor do W. Tumanowicza


Szanowny Panie Prezesie,


niniejszym rezygnuję z członkostwa w Komitecie Poparcia Marszu Niepodległości.Nie mogę bowiem popierać Marszu, któremu towarzyszą ekscesy chuligańskie i akty wandalizmu, będące dla władzy i mediów argumentami w kształtowaniu negatywnego wizerunku patriotycznych środowisk narodowych w Polsce i popularyzowaniu negatywnej oceny tradycji endeckiej.

 


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Apel o oddawanie krwi dla pana posła Artura Górskiego

Pomóżmy wieloletniemu prezesowi Klubu Zachowawczo-Monarchistycznego i redaktorowi naczelnemu "Pro Fide Rege et Lege".

Szanowni Czytelnicy,

zwracamy się z ogromną prośbą o oddawanie krwi o grupie ARH+ (może być także oddana inna grupa krwi) dla pana posła Artura Górskiego - wieloletniego prezesa Klubu Zachowawczo-Monarchistycznego i założyciela oraz redaktora naczelnego "Pro Fide Rege et Lege".

 


Czytaj 1 komentarzy... >>

Więcej…

 

Bolesław Piasecki: "Patriotyzm jest na lewicy"

Rządy prawicowe prowadzą na zachodzie Europy praktyczną i teoretyczną walkę z pojęciem niepodległości narodowej. W Polsce natomiast toczy się walka o pogłębienie i umocnienie treści pojęcia niepodległości, o pogłębienie i umocnienie patriotyzmu polskiego.

Potęga umiłowania własnego narodu przez Polaków zbyt często szukała swego wyrazu w pieśni i piosence, w bohaterskich, ale oderwanych od rozumowania aktach ofiary życia. Zły czar takich powiedzeń jak „Polska natchnieniem narodów”, „misja dziejowa narodu polskiego”, zastępował bardzo często frazesem rzetelne budowanie przyszłości narodu.Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Konrad Rękas: Dlaczego TVN-owi nie smakuje polska żywność?

Polska opinia publiczna jest ogromnie podatna na manipulacje tabloidów i sensacyjno-pseudointerwencyjnych programów telewizyjnych. Szczególnie dotkliwe okazuje się to przy okazji kolejnych afer żywnościowych, bijących w naszą gospodarkę tylko w interesie sąsiadów i importerów. Lęki przed „zabójczą solą drogową”, a ostatnio paszą na bazie mączki mięsno–kostnej są zrozumiałe – w końcu zdrowie to jeden z najwrażliwszych społecznie tematów. Przed rokiem „Superwizjer” TVN rozpętał histerię w związku z wykryciem używania soli drogowej zamiast kuchennej przy wytwarzaniu przetworów mięsnych i wędlin w polskich zakładach.


Czytaj 1 komentarzy... >>

Więcej…

 

Konrad Rękas: Jak (prawie) się zawiesiłem...

Od tego zacząć trzeba rzecz...”, że wszystkie przedstawione w niniejszym tekście zdarzenia i zaszłości prawne zdarzyły się autorowi rzeczywiście – przy czym wszelkim problemom jest winien on sam, a w żaden sposób nie należy tymi kłopotami obciążać obowiązującego w Polsce systemu.

Interesujący się polską S-F (czyli bodaj jedyną literaturą współczesną zasługującą na uwagę) znają na pewno głośne opowiadanie Rafała Kosika „Obywatel, który się zawiesił”.

 


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Konrad Rękas: Koszerny kebab

Obserwując działania PiS w sprawie uboju rytualnego przypomniałem sobie reakcję przedwojennych endeków na wyskoki hitlerowców w III Rzeszy: „ci Niemcy nawet tak piękną ideę jak antysemityzm potrafią splugawić”... Wspólnym wysiłkiem Jarosława Kaczyńskiego, rabina Schudricha oraz izraelskiego MSZ dokonano PR-owskiego majstersztyku. Uniemożliwiono polskim producentom żywności zarobienie ok. 2 mld zł, wywołano niepotrzebną awanturę międzynarodową o sztukę mięsa, a to wszystko przy aplauzie antysemicko nastawionego elektoratu centroprawicy, klapiącego płetwami „aleśmy tym Żydkom pokazali!”.


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Adam Wielomski: Mit judeochrześcijaństwa

Środowiska neokonserwatywne w Stanach Zjednoczonych - a w ślad za nimi ich polskie filie i odpowiedniki - bardzo chętnie posługują się terminem "judeochrześcijaństwo" i nadając temu staremu słowu nową treść. (...) Co gorzej, krytykom tej hybrydy coraz częściej grozi się tasakiem antysemityzmu.


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Konrad Rękas: Vous l'avez voulu, Romanie...

Kolega Roman Giertych (prywatnie... no, prywatnie nadal będący tym samym Romanem Giertychem, traktującym świat jak swój podnóżek, a ludzi per noga) kontynuuje swoje filipiki przeciw Ruchowi Narodowemu. Sęk w tym, że kształt tego środowiska jest prostą konsekwencją degeneracji jednego z nurtów endecji w Polsce, przeprowadzonej pod wyłączną władzą... samego Romka.


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 
Więcej artykułów…