Start Myśl Polska

Myśl Polska

Mała i wielka polityka rodziny Giertychów

 

"Kariera polityczna Romana Giertycha w dużej mierze była efektem pozycji, jaką w kręgach narodowych posiadał jego dziadek, będący bezdyskusyjnym autorytetem dla kilku pokoleń działaczy. Lider LPR-u w dużej mierze kapitał zbudowany na autorytecie dziadka zmarnował, wydaje się też, że tytułowa wielka polityka była w dużo większym stopniu udziałem Jędrzeja niż Romana, pomimo iż ten pierwszy w odróżnieniu od swego wnuka nigdy nie sprawował eksponowanych funkcji w życiu publicznym."


Czytaj 1 komentarzy... >>

Więcej…

 

Blachowski: Nieudane zaloty Sikorskiego

Wskazywane przez stronę ukraińską motywy tej decyzji były od dawna oczywiste: na ich czele znalazła się fatalna sytuacja gospodarcza Ukrainy w obliczu utraty części rynku rosyjskiego. Nawet mający relatywnie niskie natężenie konflikt handlowy z Rosją z ostatnich kilku miesięcy ostatecznie uzmysłowił władzom w Kijowie oczywistą prawdę: zbliżenie z UE oznaczać może krach społeczno-gospodarczy, a w ślad za nim głęboki kryzys polityczny państwa.

 


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Odszedł Józef Nowak – działacz narodowy

Z żalem zawiadamiamy, że odszedł od nas


śp. Józef  Nowak (1920-2013)


Działacz Stronnictwa Narodowego, po wojnie Stowarzyszenia PAX, członek Rady Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego, oddany sprawie Polski społecznik.


Cześć Jego Pamięci!

 


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Upadek gospodarczy Zachodu

Najnowszy raport MFW Word Economic Outlook przewiduje wzrost PKB największych gospodarek świata (patrz tabelka). W pierwszej „10” zajdą pewne przetasowania. Rosja, osiągając PKB na poziomie 2,3 bln USD, wyprzedzi Włochy i wejdzie na 8 miejsce. Co warte podkreślenia, wzrost PKB Rosji w roku 2013 ma wzrosnąć aż o 25 proc., podczas gdy włoski PKB zmaleje o 5 proc. Tylko Chiny będą miały zbliżony wynik – wzrost o 20 proc. Potęgi europejskie zanotują minimalny wzrost o ok. 1 proc. tylko Wielka Brytania zanotuje 6.6 wzrostu.


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Jan Engelgard: Piasecki-Sierow-Stalin

 

Przez wiele dziesiątków lat kwestia zwolnienia z więzienia Bolesława Piaseckiego w 1945 roku i jego rozmowy z Iwanem Sierowem były pożywką dla zwolenników „historii agenturalnej”. Józef Światło (Goldfarb) twierdził, że Piasecki i Sierow zawarli pakt przeciwko Kościołowi.


I oto, po tylu latach, rosyjski historyk, Nikita Pietrow, dotarł do mitycznej „teczki” ze sprawą Bolesława Piaseckiego znajdującej się w Archiwum Państwowym Federacji Rosyjskiej. W książce poświęconej Iwanowi Sierowowi opisał ją na podstawie dokumentów NKWD. Oto najważniejszy fragment:


„W notatce pod­pisanej przez Sierowa 20 grudnia [1944] przytoczona została biografia Piasec­kiego, informacje o jego działaniach w AK oraz zatrzymaniu w Warszawie, na Pradze. 22 grudnia [1944] Sierow sporządził wiadomość dla Stiepana Mamułowa, kierownika sekretariatu NKWD, że Piasecki po aresztowaniu zapro­ponował przygotowanie analizy wad w działalności PKWN oraz propo­zycji jej ulepszenia. Do wysłanej do Moskwy notatki Sierowa dołączono przetłumaczony z języka polskiego maszynowy zapis wielostronicowego komentarza Piaseckiego.


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Do ilu razy sztuka?

Kolejny marsz niepodległości organizowany przez środowiska uzurpujące sobie prawo do nazywania się Ruchem Narodowym przyniósł, niestety spodziewaną, kompromitację tych środowisk, a co najgorsze, chyba już ostateczne zdeptanie szyldu RN i miana „narodowców”, które zostało zapisane w świadomości Polaków, po trzecim z kolei popisie chuliganerii, jako synonim bandytyzmu, prostactwa i bezrozumnej agresji uprawianej pod biało-czerwonymi sztandarami.


Czytaj 1 komentarzy... >>

Więcej…

 

Polska eskalacja nienawiści do Rosji

95. rocznica odzyskania po I wojnie światowej przez Polskę niepodległości skrajna prawica zamieniła w fajerwerk agresji i nienawiści. Akty wandalizmu wobec ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie zmusiły policję do wystąpienia o rozwiązanie ich manifestacji. Trwała zaledwie 1,5 godz., zgromadziła tysięcy ludzi, z których część dała upust ideologicznym frustracjom. Przy Pałacu Kultury i Nauki spalili rosyjską flagę, wcześniej wrzeszczeli, że „Rosja to kurwa”.


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Vaclav Klaus ostrzega

W środę 30 października br. miałem przyjemność uczestniczyć w bardzo interesującym wykładzie byłego prezydenta Czech prof. Wacława Klausa, który odbył się w ramach serii „Wykładów Rektorskich” organizowanych pod patronatem JM Rektora Uniwersytetu Łódzkiego prof. Włodzimierza Nykiela, jako piętnasty z kolei.


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Przemysław Piasta: Narodowe halloween

Halloween to z naszego punktu widzenia tradycja całkowicie kulturowo obca. Zaledwie kilkanaście lat temu wystawianie dekoracyjnych dyń czy przebieranie się za potwory było zjawiskiem marginalnym, budzącym zdziwienie czy wręcz politowanie.Tymczasem dziś w maskaradzie uczestniczą prawie wszyscy. Tu Drakula, tam zombie, gdzieniegdzie duchy i wiedźmy. Prawdziwym hitem tego sezonu jest jednak inny kostium: maska i strój polityka.


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Rosyjski historyk ujawnia sojusz Litwinów z Gestapo

Rosyjska Fundacja „Istoriczeskaja pamiat’” zorganizowała w Warszawie prezentację książki Aleksandra Diukowa pt. „Protektorat Litwa – Tajna współpraca z hitlerowcami i niezrealizowany scenariusz utraty litewskiej niepodległości 1939–1940”.


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Monika Śladewska: Polskie akcje odwetowe w propagandzie OUN

Spadkobiercy idei Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) rezydujący w Polsce, podjęli szereg działań, których celem było wyrównanie krzywd i pomniejszenie znaczenia obchodów 70. rocznicy ounowskiego ludobójstwa, dokonanego na Narodzie Polskim. Podpisywali apele o godne uczczenie ofiar polskich i ukraińskich, wystąpili do parlamentu Polski i Ukrainy o ustanowienie „Dnia pamięci i pojednania Polaków i Ukraińców”, ostrzegali przed „rozdmuchaniem przygasłego ognia narodowej wrogości”, obchody miały mieć negatywny wpływ na stosunki między państwami i spowodować uaktywnienie się nacjonalizmów po obu stronach. Szczególnie nagłośnili skutki operacji „Wisła” i polskie odwety.


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Władimir Putin: Bóg stworzył nas równymi

Poniżej zamieszczamy tłumaczenie artykułu Władimira Putina dla dziennika „New York Times” w tłumaczeniu Adama Śmiecha. Pomimo wielkiego rozgłosu media w Polsce nie przekazały opinii publicznej polskiej wersji tego tekstu. Oto artykuł prezydenta Rosji:


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Michał Soska: Pomnik Jana III Sobieskiego w Wiedniu

W 330. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej władze austriackiej stolicy wyraziły zgodę na budowę pomnika polskiego króla, który uratował chrześcijańską Europę przed ekspansją turecką. Zwycięstwo wojsk polskich, a także niemieckich i austriackich, którymi dowodził Jan III Sobieski, zatrzymało ekspansję Imperium Osmańskiego.

12 września 1683 zaledwie półgodzinna szarża husarii Sobieskiego, przygotowana jednak prawie 12-godzinnym ostrzałem artyleryjskim Turków, przesądziła o klęsce i panicznej ucieczce wielkiego wezyra Kara Mustafy.Będzie to jednak pierwszy taki pomnik we Wiedniu. Do tej pory polskie zwycięstwo – podsumowane przez Sobieskiego słynnymi słowami „Venimus, vidimus et Deus vicit” („Przybyliśmy, zobaczyliśmy, i Bóg zwyciężył”) – upamiętnia jedynie skromna tabliczka w kościele na Kahlenbergu oraz wizerunek polskiego króla na pomniku oswobodzenia od Turków w wiedeńskiej Katedrze św. Szczepana.


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Szaleństwo polityki Zachodu

Alexandre del Valle, francuski geopolityk, autor wydanej niedawno książki „Dlaczego zabija się chrześcijan na świecie? Nowa chrystofobia”, analizuje na łamach pisma „Atlantico” (3.09.2013) politykę państw zachodnich na Bliskim Wschodzie i w innych częściach świata.


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Antoni Koniuszewski: Cywilizacja łacińska i zmierzch Ameryki

Zdajemy sobie sprawę, że jest to pojęcie bardzo ogólne, nadzwyczaj umowne, a przez to ulotne i niekiedy mylące; lecz jednak żyje ono we współczesnym obiegu, najczęściej będąc przywoływanym dla uchwycenia odrębności i cech specyficznych Europejczykom, które umożliwiły im, w pewnym historycznym momencie, opanowanie całego świata.


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Antoni Koniuszewski: Słowiańska jedność?

Czy w ogóle istnieje coś takiego, co ze spokojem możemy nazwać słowiańską tożsamością? Potrzebą poczucia wzajemności w obrębie tych ludów oraz narodów. Czy rzeczywiście taka wspólnota obejmująca znakomitą większość owych grup kiedykolwiek żyła? Przeprowadźmy małą analizę.


Czytaj 1 komentarzy... >>

Więcej…

 

Jan Engelgard: Czy w Polsce da się żyć?

Jeden z moich znajomych z Dolnego Śląska już zdecydował – w końcu roku przenosi sie do Czech. Granica ledwie 17 km, nawet karetka pogotowania z Jawora przyjedzie szybciej niż w Polsce. W Polsce będzie płacił tylko za zużyty prąd.


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Maciej Motas: Jak Sakiewicz z UPA wojował

11 lipca br. ulicami Warszawy przeszedł w milczeniu Marsz Wołyński, który uczcił pamięć Polaków pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów 70. lat temu na Wołyniu.


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Jen Engelgard: Partyzantka sowiecka wobec zagłady ludności polskiej na Wołyniu w 1943 roku

Partyzantka sowiecka była, obok Niemców i ich sojuszników, polskiej samoobrony i UPA – czwartym uczestnikiem tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce na Wołyniu 1943 roku. Jej udział w walkach na Wołyniu narastał – co było związane ze zbliżaniem się decydującego rozstrzygnięcia na froncie wschodnim. Chcąc nie chcąc stała się ona z jednej strony świadkiem zagłady ludności polskiej przez formacje OUN-UPA, z drugiej  uczestnikiem walk na tym terenie. Banderowcy od samego początku uznawali ją za głównego wroga zewnętrznego, z czasem starając się obciążyć ją odpowiedzialnością (w łagodniejszej wersji współodpowiedzialnością) za to, co działo się na Wołyniu w 1943 roku.


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Maciej Motas: Deregulacyjny obłęd Platformy

Wydawało się, że po odejściu Jarosława Gowina z rządu Donalda Tuska deregulacyjny impet Platformy minie. Tak się jednak nie stało. Wszystko, co choć nieznacznie trąci „komuną”, musi zostać z państwa rządzonego przez doktrynalnych liberałów z postsolidarności usunięte. Podobnie rzecz ma się z różnego rodzaju pozwoleniami, uprawnieniami i certyfikatami stwierdzającymi posiadanie wiedzy i fachowych umiejętności w danej dziedzinie.


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Jan Engelgard: Podwójna moralność Adama Michnika

Co prawda czasy świetności redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” już dawno minęły, tym niemniej część opinii publicznej nadal jest skłonna uważać go za autorytet. Tym razem, jak było do przewidzenia, zabrał głos na temat Wołynia i rocznicy jego zagłady.

Dla środowiska GW to rocznica nadzwyczaj niewygodna, bo – jak pokazuje ostatnie 20 lat – włożyło ono wiele wysiłku, by ten temat rozmyć przy pomocy przemilczeń, pokrętnych interpretacji czy wręcz prób przerzucenia winy na kogoś innego, np. na NKWD lub „polski nacjonalizm”.


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 
Więcej artykułów…