Start Myśl Polska

Myśl Polska

Maciej Motas: Wieczór cudów w TVN

Oglądając wieczorny blok programów emitowanych 19.03. br. w telewizji TVN doznałem dojmującego wrażenia, iż jestem świadkiem medialnego cudu. Oto w głównym wydaniu „Faktów”, w których od kilku przeszło tygodni panuje bezwarunkowe poparcie dla ukraińskiego przewrotu, dowiedzieć się mogliśmy, że w składzie nowego „proeuropejskiego” rządu znajdują się wcale licznie reprezentowani działacze banderowskiej Swobody, że są to niebezpieczni antysemici i faszyści, wrogo nastawieni do Polski.


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Jan Engelgard: Potrzebna nowa Malta

W dniach 2-3 grudnia 1989 roku u wybrzeży Malty przywódcy ZSRR i USA ogłosili zakończenie zimnej wojny i określili warunki, na jakich to się dokona. ZSRR zgodził się na zjednoczenie Niemiec i w dalszej konsekwencji na wycofanie swoich wojsk z centrum Europy. Tak też się stało. Po 25 latach od tego wydarzenia, które – jak się wydawało – otwierało nową epokę w dziejach świata, epokę współpracy i  pokoju – widać jak na dłoni, że potrzebna jest nowa Malta.


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Magda Braun: Zali to jeszcze Polska…?

Swego czasu sekta smoleńska epatowała transparentem mniej więcej takiej treści: „Drugi rok mija, zali to Polska jeszcze czy już… Rassija?”. Że niby władze RP są na usługach Moskwy a Polska to niemal jej kolonia. Było to hasło dla maluczkich i głupich, miało ich przekonywać, że kraj będący w UE i NATO, bez suwerenności wobec Brukseli, która dyktuje nam 80 proc. prawa, z wykupionym przez zachodni kapitał sektorem bankowym i bez własnego przemysłu, z rusofobicznymi do szpiku kości mediami – jest „rosyjską kolonią”.


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Antoni Koniuszewski: Gdzie Krym – gdzie Rzym?

Wydawałoby się, że w przypadku ukraińskich rozgrywek między potęgami świata, stoimy po właściwej stronie. U boku globalnego hegemona i bez wątpienia aranżera kijowskich wydarzeń. Tylko czy rzeczywiście taki jest nasz narodowy interes; państwowa racja stanu? Problem sprowadza się bowiem głownie do tego, czy Amerykanie wygrają, także na finiszu oraz czy skutecznie ochronią nas przed różnymi retorsjami, których skutki mogą okazać się dla Warszawy politycznie kosztowne, zaś ekonomicznie dotkliwe. Nadmuchany do granic wytrzymałości minister Radek Sikorski, najczęściej zbyt egzaltowany i pyszałkowaty – to nie jest najlepsza wykładnia naszych rzeczywistych priorytetów.


Czytaj 1 komentarzy... >>

Więcej…

 

Bohdan Piętka: Banderowska rewolucja

Polski mainstream medialny – od „Gazety Wyborczej” po „Gazetę Polską” i „Nasz Dziennik” oraz od TVP i TVN po TV Republika i TV Trwam – nieustannie zachwyca się „rewolucją demokratyczną” na Ukrainie. Od kilku dni rozpętuje też kolejną antyrosyjską histerię w związku z „agresją” Rosji na Krym. Niestety rewolucja na Ukrainie, która doprowadziła do obalenia konstytucyjnych władz z prezydentem Wiktorem Janukowyczem na czele, nie jest demokratyczna.


Czytaj 1 komentarzy... >>

Więcej…

 

Myśl Polska: Snajper w Kijowie strzelał do obu stron

Sensację wywołał zapis rozmowy ministra spraw zagranicznych Estonii Urmasa Paeta z Catherine Ashton, szefową dyplomacji UE, w której to rozmowie Estończyk, powołując się na aktywistkę Majdanu Olgę Bohomolec, mówi o sensacyjnym w świetle dotychczasowej wiedzy fakcie strzelania do milicjantów i protestujących przez te same osoby, które miałyby być z kolei najęte przez część liderów Majdanu.


Czytaj 1 komentarzy... >>

Więcej…

 

Jan Engelgard: „Przyjaciele” Ukrainy

Przeżywamy w Polsce tzw. ukraińską gorączkę, często mającą wymiar groteskowy, komiczny, ale i straszny. Oto bowiem organa państwa polskiego, media, samorządy i tzw. ośrodki opiniotwórcze zaserwowały nam spektakl, który w zdecydowanej większości Polaków budzi niesmak i grozę. Przede wszystkim skutecznie wyciszono wszelkie głosy sprzeciwu, czy nawet stawiające pytania o sens tak głębokiego zaangażowania się państwa polskiego po jednej ze stron ukraińskiego konfliktu. Ta pozorna jedność moralno-polityczna jest przyjmowana z coraz większym zdumieniem i irytacją Polaków. Wiemy o tym tylko dlatego, że istnieje Internet, który, póki co, jest poza zasięgiem naszego mainstreamu.


Czytaj 2 komentarzy... >>

Więcej…

 

Robert Roman Rybak: Michnik i Sakiewicz w jednym stali domku

Ostatnio na łamach „Gazety Polskiej” (nr 5/2014) ukazał się artykuł Piotra Lisiewicza pt. „Antysemici na salonach III RP”. Po zapoznaniu się z wizją antysemityzmu widzianego oczyma czołowego rusofoba w kraju, oraz po przejrzeniu kilku innych artykułów ze wspomnianego periodyku, stajemy się pewni, iż jest to towarzystwo – mowa o miłośnikach Kaczyńskiego – bardzo zbliżone ideowo do michnikowszczyzny (wszak wyrastające ze środowiska KOR-u).

 


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Nie ma zgody na popieranie banderowców – rozmowa z dr. Andrzejem Zapałowskim

Mamy kolejną odsłonę kryzysu na Ukrainie. Polska, jak za każdym razem, reaguje podobnie, mimo wcześniejszych nauczek. Z czego – Pana zdaniem – wynika ten upór?


- Bardzo duży wpływ na polska politykę wschodnią mają interesy geopolityczne Zachodu i lobby postbanderowskie w Ameryce. Znaczną rolę odgrywa także ta część społeczności ukraińskiej w Polsce, która zawsze lokuje się w kręgach partii władzy, a ma sympatie do środowisk  postbanderowskich.


Czytaj 1 komentarzy... >>

Więcej…

 

Adam Śmiech: Zdrajca patronem chorego państwa

Sejm RP 333 głosami „za” przyjął uchwałę, że amerykański szpieg (choć może i sowiecki), był wielkim patriotą, który dobrze zasłużył się Polsce i stoi w jednym szeregu z bohaterami walk o polską niepodległość. Tak więc, wielkim patriotą był szpieg, który przekazywał obcemu mocarstwu dane o polskim systemie obronnym, narażając żołnierzy Wojska Polskiego na masakrę w razie konfliktu oraz narażając samo istnienie państwa polskiego, jakim był PRL, i w jakim wciąż, po przeprowadzeniu kosmetycznych zmian (nazwa, godło, nowa konstytucja), i zachowaniu zobowiązań, żyjemy.


Czytaj 2 komentarzy... >>

Więcej…

 

Maciej Motas: Przeciwko Rosji nawet z diabłem

Ostatnie wydarzenia na Ukrainie po raz kolejny dowodzą permanentnego i głębokiego kryzysu, w jakim znajduje się polska polityka zagraniczna. Polskie władze oraz niemal cała opozycja (wypowiedzi przedstawicielu PSL i SLD  są w tym względzie umiarkowanie wstrzemięźliwe) bez żadnych zastrzeżeń zdecydowały się poprzeć pucz, z jakim bez wątpienia mamy do czynienia za naszą wschodnią granicą.Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Michał Soska: Janukowycz kapituluje?

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz najwyraźniej ugiął się przed naciskami ze strony UE i demonstrujących ekstremistów. Po trzech dniach chaosu w stolicy, który doprowadził do śmierci około setki ludzi i jedynie werbalnej próbie przywrócenia porządku w Kijowie w piątek, 21 lutego, ogłoszono że doszło do „porozumienia” – czyli de facto przyjęcia przez prezydenta żądań opozycji i jego rezygnacji z stania na straży prawa, porządku i konstytucji.


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Kto finansuje Prawy Sektor?

Organy ścigania Ukrainy ustaliły zleceniodawców zabójstwa aktywistów Euromajdanu, a także określiły schematy i źródła finansowania eskalacji konfrontacji ulicznej, zmierzającej do obalenia przemocą rządu. O tym, pod warunkiem zachowania anonimowości, poinformował informator Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Władimir Kliczko u kanclerz Merkel

Mistrz świata w boksie wagi ciężkiej i jeden z liderów ukraińskiej opozycji, Władimir Kliczko, po raz kolejny daje władzom prezydenckim argument na rzecz tezy, że „Euromajdan” to przynajmniej w części rezultat intryg zagranicy. Wraz z Olegiem Jaseniukiem, drugim liderem opozycji, pojechał do Berlina, by „żądać” od niemieckiej kanclerz sankcji wobec władz państwowych Ukrainy i finansowego wsparcia dla demonstrującej opozycji.


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Ireneusz T. Lisiak: Gowin przed bitwą

W ostatnich miesiącach roku Pańskiego 2013 w krakowskich sferach politycznych trochę się działo. Trudno się dziwić, rok 2014 jest rokiem wyborczym i wielu, którzy nic nie potrafią w życiu robić, poza lokowaniem się na listach wyborczych nerwowo przebiera nóżkami. W Krakowie na czoło listy działań „politycznego planktonu” wysuwają się zdaniem wielu obserwatorów sceny politycznej następujące sprawy. Pierwszą jest powstanie nowej partii, „Polska Razem” Jarosława Gowina, która postrzegana jest jako partia konserwatywno-liberalna.


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Maciej Motas: „Polska Niepodległa” na rozdrożu

Przyznam szczerze, że po tygodnik „Polska Niepodległa” sięgnąłem po raz pierwszy stosunkowo niedawno. Nowe pismo zauważyłem już wcześniej, nie kwapiłem się jednak zbytnio z jego lekturą, zakładając, że stanowi ono nową efemerydę „obozu smoleńskiego”, kolejną mutację czegoś w rodzaju „Gazety Polskiej” czy „Uważam Rze”. Tytuł jest jednak ściśle powiązany z inicjatywą pod nazwą Ruch Narodowy. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w materiałach zamieszczanych na łamach pisma. Wśród współpracowników pisma jest wielu działaczy zarówno samego Ruchu, jak i tworzących je środowisk (na czele z MW i ONR).


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Jan Engelgard: Soczi i polityka

Zawsze jest tak, że Olimpiady i inne wielkie imprezy sportowe są także okazją do promocji kraju-organizatora, do zaprezentowania jego osiągnięć i potęgi. Kiedy my organizowaliśmy Euro 2012 też takie cele sobie stawialiśmy. Okazuje się jednak, że ta reguła nie obowiązuje w przypadku Rosji.

 


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Maciej Motas: Rozstrzelany Prezes Stronnictwa Narodowego

Nakładem Towarzystwa Przyjaciół Zgierza ukazała się praca autorstwa Mariusza Maraska zatytułowana „Narodowiec, katolik, radykał. Życie i działalność Kazimierza Kowalskiego (1902-1942)”. Podstawę opracowania stanowi praca magisterska obroniona przez autora w 1988 roku na Wydziale Historyczno-Filozoficznym Uniwersytetu Łódzkiego.Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Adam Śmiech: Ks.Isakowicz-Zaleski, Piętak i PiS

Z góry uprzedzam, że nie będzie to żadna analiza skomplikowanych stosunków pomiędzy księdzem Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim a partią PiS, a jedynie zwrócenie uwagi na interesującą wypowiedź i na rażącą nieprzystawalność poglądów księdza do linii partii. Ksiądz Tadeusz zaatakował we wtorek 28.01.14, nie po raz pierwszy, polityków PiS i samego Jarosława Kaczyńskiego, za aktywność na Ukrainie prowadzącą do legitymizacji neobanderowca Oleha Tiahnyboka i jego partii Swoboda, ale także za bezpośrednie wtrącanie się do wewnętrznych konfliktów ukraińskich po jednej ze stron. Oto najciekawsze fragmenty wywiadu dla stacji RMF FM:


Zdjęcie: Bandera na Majdanie. Tego nie zobaczysz w TV!


 


Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 

Jan Engelgard: Coraz bliżej Banderlandu?

Jeśli nic się nie zmieni – to milowymi krokami zbliżamy się do oddzielenia zachodniej Ukrainy od reszty tego państwa. To co zapowiadano już przed laty, na naszych oczach może stać się rzeczywistością. Nie będzie już Wielkiej Ukrainy – będzie strzęp państwa na zachodzie, rządzony niepodzielnie przez posbanderowców różnych odcieni i Ukraina wschodnia, szybko integrująca się z Rosją.Czytaj 2 komentarzy... >>

Więcej…

 

Adam Śmiech: Paranoje powszechne

Współczesny świat postchrześcijański jest postawiony na głowie. Dla epigonów starego świata to truizm, niemniej warto i trzeba o tym wciąż pisać, żeby – daj Boże – otworzyć oczy ludziom, którzy za normalność uważają obecny, wszechstronnie patologiczny, system społeczno-gospodarczo-polityczny. Weźmy na ten przykład wypadki. Przykłady z życia, które ilustrują patologię wypływają z panującego dziś przekonania o konieczności zapobieżenia wszelkim zdarzeniom losowym.Czytaj 0 komentarzy... >>

Więcej…

 
Więcej artykułów…