Start ONR Mija 150 rocznica zwycięskiej Bitwy pod Sędziejowicami

Mija 150 rocznica zwycięskiej Bitwy pod Sędziejowicami

Przedstawiamy pierwszą relacje naszych kolegów którzy uczestniczyli w obchodach 150 rocznicy zwycięskiej Bitwy pod Sędziejowicami.

26 sierpnia 1863 roku w czasie Powstania Styczniowego, wojska powstańcze dowodzone przez gen. Edmunda Taczanowskiego w sile 1500 żołnierzy rozgromiły na Sędziejowickich polach (teraz powiat Łaski) szwadron żołnierzy rosyjskich ok 90 żołnierzy (grodzieńskich huzarów i kozaków dońskich) rtm. von Grabbego. Oddział rosyjski został doszczętnie wybity, a pozostali żołnierze (5 osób) i dowódca zostali wzięci do niewoli. Polacy stracili 4 ułanów, którzy pochowani zostali w zbiorowej mogile. Na cmentarzu w Sędziejowicach postawiono pomnik upamiętniający polaków którzy zginęli w tej potyczce.


Maria Konopnicka pisała w wierszu "O Zarembie 1863 r. w sierpniu pod Sędziejowicami" :

„A w Sieradzkiej Ziemi
Łokietkowej ziemi
Zniósł tam Moskwę Taczanowski
Z kosyniery swemi”.

Z tej okazji w Sędziejowicach, odbyły się liczne uroczystości, podzielone na dwa dni 24 i 25 września.
1 dzień rozpoczął się mszą świętą w Kościele Parafialnym pw. Św. Marii Magdaleny, po mszy delegacje i mieszkańcy ruszyli w stronę głównego placu w Sędziejowicach, gdzie odsłoniono tablice upamiętniającą to wydarzenie z Powstania Styczniowego 1963 r., złożono pod nią również kwiaty.
Po tej uroczystości udano się na cmentarz w Sędziejowicach, gdzie odsłoniono odrestaurowaną mogiłę powstańców styczniowych, po salwach honorowych zakończono główną część wydarzeń.

Na stadionie gminnym odbyła się druga część dzisiejszych wydarzeń na których wystąpiły zespoły ludowe a także odbył się pokaz obozowiska wojskowego z czasów powstania Styczniowego przygotowany przez 32 Bazę Lotnictwa Taktycznego z Łasku

2 dzień rozpoczął się w godzinach południowych wyścigiem rowerowym „Wyścigiem Pamięci Powstańców. W tym samym czasie w samo południe w pobliskich lasach odsłonięto pamiątkowy obelisk z okazji tej rocznicy.

Kolejną uroczystością było nadanie Zespołowi Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Sędziejowicach, nowego patrona – im. Powstańców 1863 r. w Sędziejowicach. Również nadano imię gen. Edmunda Taczanowskiego jednemu z dębów rosnącemu przy mogile powstańczej.

Po tych głównych wydarzeniach na pobliskim stadionie gminnym w Sędziejowicach mogliśmy podziwiać występy ludowych zespołów z Węgier i Słowacji, a także kabaretu podwórkowego „Szadkowiacy”. Pod wieczór wystąpił zespół „NieBoNie”

Widać że w naszym regionie powraca się do ochrony historii, tradycji i kultury. Dużą uwagę kładzie się na wychowanie młodzieży w patriotycznym klimacie i pamięta się o tych co ponieśli życie za naszą wolność.

Wszystkim tym którzy polegli w obronie naszej ojczyzny w Powstaniu Styczniowym dziękujemy z całego serca za waleczność, wytrwałość i miłość do naszej Ojczyzny. Bóg zapłać.Cześć i Chwała Bohaterom !!!


Zdjęcie przedstawia pomnik ku czci poległych powstańców w Sędziejowicach


Źródło: http://onr.h2.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=793:mija-150-rocznica-zwyciskiej-bitwy-pod-sdziejowicami-&catid=1:gowne-informacje

Komentarze

avatar asesor
0
 
 
Nie wypisujcie bzdur o przebiegu potyczki z raptem 40 Rosjanami zaskoczonymi podczas biwaku i dość niefrasobliwie oceniających swoje położenie. Taczanowski - ppor. pruskiej armii - awansowany przez Rząd Narodowy na stopień generała (w maju 1863r). był kiepskim strategiem i wręcz nieudolnym dowódcą. Trzy dni po potyczce w Sędziejowicach stracił wszystkich swoich podkomendnych i wezwany rozkazem Nr 12 Rządu Narodowego przed sąd wojenny porzuca Powstanie i salwuje się ucieczką za granicę.
Imię/nick *
URL
Kod   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Wyślij komentarz
Anuluj
Imię/nick *
URL
Kod   
Wyślij komentarz