Start ONR Pożegnaliśmy Antoniego Rogowskiego

Pożegnaliśmy Antoniego Rogowskiego

W poniedziałek, 25 marca, pożegnaliśmy śp. Antoniego Rogowskiego ps. "Mietek", który odszedł na wieczną wartę 20 marca. Pan Antoni Rogowski w latach 1946-1952 był żołnierzem podziemia antykomunistycznego, walcząc w szeregach Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Walczył, aż do czasu zatrzymania przez siły komunistycznego okupanta. Został pojmany podczas zasadzki na jego oddział - dwunastego września 1952 roku.

 


 

Rok później został skazany na dożywocie, następnie zmienione na wyrok piętnastu lat więzienia. Ze względu na stan zdrowia, po sześciu latach pozbawienia wolności, został zwolniony.

Przeprowadził się do Szczecina. Tam właśnie, w roku 1991, założył Okręg Szczecin Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, którego był wieloletnim prezesem. W późniejszym czasie, wraz z innym kombatantem NSZ, kol. Jerzym Sajewiczem, ufundował sztandar Okręgu Szczecin ZŻ NSZ, a także tablicę pamiątkową NSZ w Bazylice Archikatedralnej​ w Szczecinie. Organizował spotkania nie tylko z kombatantami, ale również z młodzieżą. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego, a także Medalem Pamiątkowym z okazji 70-lecia utworzenia Narodowych Sił Zbrojnych. To między innymi dzięki wielkiej ideowej pracy Antoniego Rogowskiego historia narodowców spod znaku NSZ, walczących o wolną Polskę docierała i dociera do coraz większej rzeszy mieszkańców Szczecina i regionu.

Msza Św. w intencji zmarłego, została odprawiona w kościele p. w. Bożego Ciała o godzinie 7:30. Pochowany został na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. W pogrzebie wraz z rodziną i przyjaciółmi zmarłego, uczestniczyli także działacze Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, między innymi z Brygady Zachodniopomorskie​j Obozu Narodowo - Radykalnego, a także przedstawiciele innych środowisk narodowo-patriotycznych ze Szczecina. Wystawiony został również poczet sztandarowy złożony m.in. z umundurowanych członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Borujsko”.

Została odczytana "Modlitwa Narodowych Sił Zbrojnych" przez kol. Bartłomieja Ilcewicza, który zaznaczył, że była zawsze wygłaszana, kiedy odbywały się spotkania z p. Antonim Rogowskim. Podkreślał takie wartości jak: "Bóg, Honor, Ojczyzna", które nasz Bohater miał zawsze w sercu i umyśle. Głos zabrał także kol Grzegorz Kozak, obecny prezes Okręgu Szczecin ZŻ NSZ. Mówił o pracy śp. Antoniego Rogowskiego na rzecz idei NSZ oraz Okręgu. Jako ostatni głos zabrał p. Mirosław Keller, kombatant, żołnierz AK i NSZ, który pożegnał zmarłego kolegę i odczytał specjalnie przygotowany na okoliczność pogrzebu wiersz.

Rodzina zmarłego przyjęła kondolencje od Związki Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w Szczecinie, a także innych osób przybyłych na ostatnią drogę śp. Antoniego Rogowskiego. Spełniło się marzenie p. Antoniego - w Okręgu działa coraz więcej młodych ludzi.

Cześć Jego Pamięci!
Chwała Bohaterom!

Brygada Zachodniopomorska ONR

Żródło tekstu:http://onr.h2.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=720:poegnalimy-antoniego-rogowskiego&catid=1:gowne-informacje

Komentarze

avatar Zenon Dziedzic
0
 
 
Niech pamięć trwa. Przykład oddania Polsce i służby Bogu.
Imię/nick *
URL
Kod   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Wyślij komentarz
Anuluj
Imię/nick *
URL
Kod   
Wyślij komentarz