Start ONR Spotkanie z p. Ewą Siemaszko w Szczecine

Spotkanie z p. Ewą Siemaszko w Szczecine

20 marca w Klubie 13 Muz, w Szczecinie, odbyło się spotkanie z Panią Ewą Siemaszko. Jej wykład „Wołyń 1943 - traumatyczna pamięć" zainaugurował obchody 70 rocznicy rzezi wołyńskiej.Spotkanie zorganizowały szczecińskie oddziały Instytutu Pamięci Narodowej oraz Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana", przy wsparciu 13 Muz. Na spotkanie przybyło około 160 osób. Pani Ewa wyraziła smutne przekonanie, że 80% osób obecnych na sali to ludzie starsi, dobrze znający te wydarzenia, podczas gdy wykład adresowany jest do osób nie znających historii rzezi wołyńskiej. Niestety, wśród gości obecnych było tylko kilkanaście młodszych osób, w dużej mierze działaczy oddziału szczecińskiego Obozu Narodowo-Radykalnego oraz szczecińskiego koła Młodzieży Wszechpolskiej.

Otwierając spotkanie, dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN, dr Marcin Stefaniak przytoczył opinię prof. Jana Żaryna, że Pani Ewa Siemaszko jest najlepszym specjalistą od tematyki tragedii wołyńskiej w kraju. Pani Siemaszko mówiła w sposób bardzo poruszający, osobisty, były momenty, w których ciężko było się nie wzruszyć. Wykład połączony był z pokazem slajdów. Pierwsze zdjęcia przedstawiały przedwojenne życie na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Na tych terenach mieszkali wspólnie Polacy i Ukraińcy. Stosunki między nimi były na ogół dobre, sąsiedzkie. Wprawdzie widoczne były środowiska wrogie Polakom, jednak nie miały większego wpływu na ogólne relacje polsko-ukraińskie. Zdarzały się wspólne imprezy kulturalne (nawet polsko-ukraińsko-czeskie) czy mieszane małżeństwa. Polacy i Ukraińcy szanowali swoje święta oraz wzajemnie się zapraszali by wspólnie je obchodzić. Pani Siemaszko z wyraźnym sentymentem opowiadała o przedwojennej wołyńskiej codzienności. O drogach, przejezdnych jedynie konno, o charakterystycznych gankach w Wołyńskich domkach czy o harcerstwie „do którego należeli sami najlepsi”. W porównaniu do późniejszego życia stwierdziła, że „było na pewno inaczej”. To piękne życie legło w gruzach po wybuchu drugiej wojny światowej i ataku Związku Radzieckiego na wschodnią Polskę.


Żródło: http://onr.h2.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=714:spotkanie-z-p-ew-siemaszko-w-szczecine&catid=1:gowne-informacje

Komentarze

Imię/nick *
URL
Kod   
Wyślij komentarz