Start

Elblag24: Komu przeszkadzała tablica pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej?

Tablica upamiętniająca ofiary Rzezi Wołyńskiej znikła z cmentarza komunalnego przy ul. Agrykola, ponieważ…nie było zgody na jej postawienie. Nasz Czytelnik pyta więc – czy była odpowiednia zgoda na postawienie tablicy ku pamięci 96 ofiar katastrofy samolotu Tu-154?


 

Kilka miesięcy temu grupa elblążan ustawiła, na cmentarzu przy ul. Agrykola, tablicę pamiątkową ku czci Polaków zamordowanych w czasie tzw. Rzezi Wołyńskiej. Kilka dni temu obiekt został usunięty. Teraz mieszkaniec Elbląga pyta – dlaczego tak się stało. Komu ta tablica, jako przejaw działalności elblążan, przeszkadzała?


Nasz Czytelnik wystosował więc pismo w tej sprawie do Urzędu Miejskiego w Elblągu.


– Zwracam się z uprzejma prośba o informacje dlaczego i na podstawie jakich argumentów oraz prawa w przeddzień obchodów 5 rocznicy katastrofy Tu-154 pod Smoleńskiem gdzie zginęło 96 Polaków została usunięta tablica upamiętniająca pogrom Polaków na Ziemiach Najjaśniejszej Rzeczpospolitej Polski w latach 1934-45.Tablica została postawiona przez Elblążan wiele miesięcy temu i jakoś do dnia 9 kwietnia 2015 roku nikomu nie przeszkadzała? Proszę o precyzyjne wyjaśnienie zaistniałej sytuacji. W załączniku tablica, która została usunięta. Jeśli usunął tablicę pracownik, który nie zna historii naszego Narodu i Państwa gdzie zginęło 500 000 Polaków odsyłam do http://pl.wikipedia.org/wiki/70._rocznica_rzezi_wo%C5%82y%C5%84skiej – pisze nasz Czytelnik.


Wkrótce otrzymał odpowiedź z Urzędu Miejskiego:


W odpowiedzi na Pana maila z dnia 10 kwietnia 2015 r. w sprawie usunięcia tablicy upamiętniającej pogrom Polaków na ziemiach Najjaśniejszej Rzeczpospolitej Polski w latach 1934 – 45 informujemy, że upamiętnienie historycznych wydarzeń, miejsc oraz postaci w dziejach walk i męczeństwa Narodu Polskiego, a także innych narodów na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, zarówno w kraju jak i za granicą wymaga uzyskania stosownej opinii Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Do wniosku w tej sprawie należy dołączyć zgodę właściciela gruntu (budynku) na umieszczenie tablicy, pomnika, obelisku czy płyty nagrobnej.


tablica screen


Do Gminy Miasta Elbląg, jak i zarządcy Cmentarza czyli Zarządu Zieleni Miejskiej nie zwrócono się o wydanie zgody na umieszczenie takiej tablicy. Nie przedłożono również ww. opinii Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W związku z tym tablica została usunięta i zdeponowana na terenie Cmentarza „Agrykola”.


– Rozumiem, że na postawienie Krzyża Katyńskiego oraz płyty upamiętniającej katastrofę samolotu TU 154 dnia 10 kwietnia 2010 roku wpłynął wniosek do Gminy Miasta Elbląg oraz Zarządcy Cmentarzy poparty opinią Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i jak rozumie została wydana na to stosowna zgoda? – pyta ponownie nasz Czytelnik.


Czy będzie ciąg dalszy walki o powrót tablicy pamiątkowej? Sprawę będziemy śledzili na bieżąco.


Źródło: www.elblag24.pl