Start

Wieści z Kijowa: Ukraiński historyk krytykuje ustawe gloryfikującą OUN-UPA

Nowa ustawa parlamentu ukraińskiego nr 2538 "O prawnym statusie i gloryfikacji bojowników za niezależność Ukrainy w XX wieku" - czyni z historii ukraińskiej nie naukę lecz propagandowe źródło tworzenia mitów oświadczył historyk Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu Oleksandr Zajcew.


Zwłaszcza ustawa zaprzecza fakty rzezi OUN-UPA dokonanych przez oddziały Kłyma Sawura na Wołyniu, gdzie zginęło tysięcy cywilnych Polaków. Tym samym państwo ukraińskie bierze na siebie całą odpowiedzialność za dokonane morderstwa niewinnych ludzi.


To jest zdaniem ukraińskiego historyka niedopuszczalne w państwie demokratycznym. Także odpowiedzialność karna za negatywny stosunek od OUN-UPA nie może mieć miejsca w państwie europejskim. Ta ustawa jest pobudowana w stylu totalitaryzmu sowieckiego i nie może być zaakceptowana przez prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę.


Zdaniem Zajcewa nowa ustawa wywoła masę nieporozumień charakteru historycznego i odbije się negatywnie na rozwoju nauki historycznej na Ukrainie, a także na światowej opinii wobec państwa ukraińskiego.


Eugeniusz Lubański (Kijów)