Start

Prosto z Donbasu: Słońce niesie powrót “Gradów”

“Nie narażaj swojego życia i przechodz przez jezdnię tylko w miejscach do tego wyznaczonych!”- to wersja soft komunikatu płynącego z głośników w trolejbusach i tramwajach. Codziennie dowiaduję się także o tym, żeby zadzwonić na straż pożarną w razie pożaru, że nałogi to zguba dla człowieka i jego bliskich, a jeżeli chce się bronić tychże najdroższych to trzeba się zaciągnąć do armii DRL.


Inny świat. Miesiąc temu koleżanka była wraz z policją na pogadance w sprawie przechodzenia przez drogęetc. Pogadanka była dla bodajże 15-latków. Mnie zastanawia jak to funkcjonuje: dorosłym ludziom raczej nie trzeba mówić, co robić w trakcie pożaru i gdzie są pasy (przy okazji- tutaj na drodze człowiek jest świętością). Po co więc takie komunikaty? Apele o kupowanie biletów (1,5 hrywny) jestem w stanie zrozumieć zwłaszcza, że w marszutkach(3,5 hrywny) nie jest to już takie oczywiste.


Miasto skompane w słońcu w ostatnich dniach,więc parki się zapełniają- coraz więcej planowanych festiwali, imprez plenerowych,oraz co mnie cieszy- akcji sprzątania. Kontrast pełen, podczas kiedy miasto jest czyste to wystarczy z niego nieco wyjechać,aby ujrzeć góre śmieci. Jadąc kilka dni temu na południe widziałem odcinki przydrożne gdzie kilometrami nie było 3 metrów żeby coś nie było wyrzucone. W tej dbałości o porządek przoduje zdaje się Makiejewka, która jakby chciała przebić stolicę w każdym punkcie. I podczas kiedy w Doniecku inicjatywy sa organizowane głównie przez ruchy społeczne, o tyle w Makiejewce już jest to oddolne- mnie się to podoba.


11128183_366473270227568_8518836211477406238_n


Słońce wysusza glebę po ostatnich dniach silnych opadów.Wraz z piękną pogodą kończy się pokój. Zawieszenie broni. Wstrzymanie częściowe działań zbrojnych- różnie można nazwać to co ustalono w Mińsku. Bądz udawano, że to co ustalono kogoś obowiązuje. Grunt suchy to możliwość wyjazdu artylerii-bez niej nie byłoby ani Debalcewa, ani też lotniska- teren najpierw został przygotowany przez działa, a pozniej laury zebrała piechota- kamery lubią żołnierzy frontowych zapominając, że prawdziwi bogowie wojny są na tyłach. Przy okazji: największą skuteczność ma artyleria Sanycza.


IRlMlkuoehs


Wczoraj za oknem polowanie na drona ATO,który zapuścił się nad dzielnicę Kujbyszewską/Kijowską. Kiedy niebo rozświetliły serie karabinów obrony przeciwlotniczej, na dzielnice spadły pociski z Piaski, bądz Awdiejewki. Wystarczyło, aby ludzie znów zaczeli wyjeżdzać. Poznaj w takich warunkach nowych sąsiadów.W pokój nikt nie wierzy. Pytam żołnierzy już nie o to, czy ruszy front, ale kiedy- doniesienia o walkach się mnożą z każdym dniem.
Komplikacje z wyjazdami popsuły mi plany. Opózni się przekazanie środków czystości dla szpitala w Makiejewce. Żywność jeszcze od kogoś dostaną, ale prozaicznego proszku do prania już nie, więc się podeśle tam zapas ze środków zebranych w Polsce.


Dawid Hudziec (Donieck)