Start

Tym razem z Madrytu: Uroczystości katyńskie.

Dziś jak w każdą niedzielę, w Madrycie w kościele pod wezwaniem św. Walentego i Kazimierza odbyła się Msza Św. dla Polaków mieszkających w stolicy. Jest to jedna z 3 parafii w stolicy, gdzie Msza Św. odprawiana jest po polsku.


Dziś jednak była ona wyjątkowa za sprawą hiszpańskiej grupy rekonstrukcyjnej „Poland First to Fight”, która postanowiła uczcić pamięć 22 000 polskich oficerów zamordowanych w Katyniu w kwietniu 1940 r. przez NKWD.


Stowarzyszenie „Poland First to Fight” ma na celu promowanie i propagowanie historii i kultury narodu polskiego w okresie od niepodległości w 1918 roku do końca II wojny światowej w 1945 roku, w okresie, w którym Polska starła się z dwoma najbardziej okrutnymi i krwawymi ideologiami w historii.


Na dzisiejszą uroczystość grupa przybyła w mundurach polskich żołnierzy z września 1939 r. i z biało-czerwonym sztandarem. Nie zabrakło też akcentu typowo polskiego ze strony stowarzyszenia „Krakus”, który w pięknych ludowych strojach śpiewał podczas Mszy Św. Gościem specjalnym był Ambasador RP w Hiszpanii Tomasz Arabski.


Kościół zawsze wypełniony po brzegi, dziś okazał się zbyt mały ze względu na tłumy jakie przybyły za sprawą zaproszonych gości. Pod koniec uroczystości ambasador podziękował za zaproszenie na tą wyjątkową Mszę Św. Przyznaję, że aż korci, aby zapytać: to trzeba wysyłać specjalne zaproszenie, żeby ambasador pojawił się na niedzielnej Mszy Św. ?


Bernadetta Bigoraj (Madryt)