Start

Hudziec: O Donbasie słów kilka.

Poniżej bardzo ładnie wykonany klip ukazujący Donieck do czasu wojny, tylko… kamera zasadniczo nie oddala się od głównej ulicy miasta: Artema. Ścisłe centrum stolicy, a dalej?

 

Dalej mamy skutek władzy oligarchów i skorumpowanych rządów kijowskich. Szare bloki, domy niczym nie rózniące się od zapdłej wioski. Rozsypujące się mury ogrodzeń.

 


 

Ludzie w każdym miejscu Donbasu w którym byłem mówili to samo: “przez ponad dwadzieścia lat Ukraina nie wybudowała tutaj nic”.Gdzie więc się podziały te “dotacje do zapóznionego regionu”?


Kijów utrzymuje, że główne zagłębie i centrum przemysłowe Ukrainy było dotowane przez zachód kraju. Gdzie więc szły te pieniądze? Gdzie szły także zyski z kopalni,fabryk, hut? Napewno nie szły do ludzi. Po 1991 systematycznie likwidowano i przywileje pracownicze i same miejsca pracy.


Stąd w ludziach ogromny sentyment do czasów komunizmu, sentyment spotykany masowo u ludzi starszych także w Polsce.Czas bardzo wiele zaciera, a pozostało tylko poczucie, że wtedy “była praca i stabilizacja”.


Coraz częściej się zapomina, że kiedy Paweł Gubarjew mówił podczas pamiętnego wiecu w Doniecku o potrzebie walki o sprawiedliwy Donbas to mówił głównie o walce przeciwko wszystkim oligarchom. Nie wzywał do komunistycznej rewolucji, lecz do odebrania tego co narodowi oligarchowie zabrali - i tyle. Lecz ludziom w myśl stereotypów narzuca/zarzuca się myślenie stereotypami.


Wiele trzeba wyjaśnić, wiele zrobić, a jeszcze więcej zrozumieć.


Dawid Hudziec (Donieck)


Dim lights Embed Embed this video on your site


I porównanie:


Dim lights Embed Embed this video on your site