Start

Maria Pyż-Pakosz: Popularni separatyści.

Polacy. Babcia z pierwszego zdjęcia i uśmiech kobiety która dostała coś do jedzenia. Oto dzisiejsi separatyści. Ten uśmiech, kobieta w chustce, a tym bardziej mężczyźni z Makiejewki, ci co szczęśliwi i stoją obok polskiej flagi,  to tylko i wyłącznie oznaka separatyzmu.

 


 

Nie chcą żyć w państwie które pozbawiło ich nie tylko pensji i emerytur, a tym bardziej nie chcą podtrzymać tych przez kogo często nie mają dachu nad głową. Przestępcy. Z bronią w ręku, jak określają rządowe media.


11081545_814195278628644_475407345_n


Tymczasem Stowarzyszeniu Razem dla Kresów już po raz kolejny udało się dotrzeć do nich z pomocą. Szczerze mówiąc z wielkim trudem, ale jest. To są nasi rodacy! Którzy nie mają nic. Nie należy im się renta i drzwi czy okna w domu. Nawet spokojny sen w ich przypadku to separatyzm.


11084560_814195241961981_1183034320_n


Pokazówka rządowa (czyt. ewakuacja) obejmowała 178 Polaków. A co z innymi, których było ponad 4 tysiące? Ile jest teraz nie wie nikt. Nie ma statystyki i nie będzie. W świetle 1 mln uchodźców bez statusu to jest nic. Zresztą 1 mln w świetle 4-milionowego Doniecka to też nic. Ten milion co przesiedlił się na terytorium Ukrainy został zdany na ludzi. Państwo im nie pomaga i nic im się nie należy, bo są dobrowolnie ewakuowani. Tak piszą papiery. No i nie tylko liczy się to, że przyjechali dobrowolnie, a jeszcze z  tej samej dobrej woli zostawili mienie i pojechali tam, gdzie nikt ich nie czeka i nawet języka nie znają. Bo nie posługują się ukraińskim na co dzień.  Pomagają prości ludzie i wolontariusze. Bo takimi państwo się nie zajmuje.


Już nie wspominając, że i tak minimalna krajowa w tym państwie to niecałe 50 USD. W Afryce na dzień dzisiejszy zarabiają więcej. Dobra, ci co żyją w innej części kraju jakoś sobie poradzą , bo zawsze radzili. Ale co mają robić tamci? Co mają robić Polacy w tym samym Donbasie, którzy wciąż pozostają obywatelami Ukrainy, a nie moga wyjechać bo nie mają gdzie? Nie ma do kogo, a i stan zdrowia nie pozwala.


Popatrzcie uważnie, to właśnie są separatyści. Pytanie czemu pomagamy wbrew opinii publicznej? Odpowiedź prosta jak konstrukcja cepa. Bo to są nasi! Nasi rodacy. Jesteśmy im to winni. Robimy to nie w imię demokracji, europejskiej przyszłości i innej takiej głupoty. Ten gest idzie z serca. Zwykłej ludzkiej potrzeby, którą jest pomoc. Przede wszystkim swojemu. Czyli Polakowi. Tak właśnie wyglądają Polacy w Dokuczajewsku. Kobiety na poprzednich zdjęciach mieszkają w Makiejewce.


11056995_814194735295365_2139404869_n


Nie podoba się? Przeczy linii rządowej aby jak mówią „wytłuc wszystkich”? Toć jesteście patriotami. Tylko nie wiem już czego. Dzisiaj w tym miejscu zapewniamy, że ta akcja nie była ostatnią.


Maria Pyż


polmedia.pl