Start

Prosto z Donbasu: SBU aresztuje operatora NovorossiaTV

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy aresztowała kamerzystę Novorossia TV, oskarżając go o to, że w ten sposób prowadził działalność separatystyczną, terrorystyczną i anty-ukraińską- ponformował rzecznik SBU Markijan Łubkiwski.


” Jest to obywatel Ukrainy, mieszkaniec regionu Chmielnickiego, który jesienią 2014 roku udał się do Doniecka i znalazł tam pracę na stanowisku kamerzysty w Novorossia TV. Wspierał w ten sposób dziennikarzy promujących Noworosję, oraz wielokrotnie miał kontakt z przywódcami terrorystycznych grup działających w Ługańsku i Doniecku”- oświadczył Łubkiwski.


Ponadto praca operatora została uznana za działalność zmierzającą do rozbicia jedności terytorialnej Ukrainy i była skierowana przeciwko ludności cywilnej.


Operator został zatrzymany 13 marca w miejscowości Chmielnicki, gdzie postanowił spędzić urlop. Wszczęto postępowanie karne za przestępstwo udziału w organizacji terrorystycznej i wspieranie terroryzmu.
Oskarżony to Taras Bodnaruk (“Mirnyj”).


Na szczęście wszyscy dziennikarze cywilizowanego świata podniosą krzyk protestu- nie można aresztować operatora kamery za to, że filmował ludzi którzy się komuś nie podobają- jest to ograniczenie wszelkich praw, od swobody dziennikarskiej, po osobistą i stanowi pogwałcenie wszelkich standardów. Interesujące, że podobnych zarzutów nie postawiono dziennikarzom ukraińskim, czy polskim którzy pracowali na terytorium Noworosji. Jeszcze nie postawiono? Demokratyczne standardy kwitną na Ukrainie, oj kwitną- co będzie dalej? Aresztowania za czytanie prasy nie wielbiącej władzy Poroszenki? Ściganie niezależnych obserwatorów? Wyroki za krytykę rządu? Zaraz…przecież to wszystko było, a w ostatnim przypadku stosowna ustawa jest już w dzienniku ustaw Wierchownej Rady.


O co to walczono na Majdanie? Za co ludzie dali się zabijać? Za demokrację, która nie była zagrożona? Za wolność słowa, której nikt nie wzbraniał? Władza oligarchów Janukowycza nawet nie marzyła o takich narzędziach terroru jakimi dzisiaj posługuje się władza oligarchów Poroszenki. Trzeciego Majdanu europejskiego nie będzie, Ameryce nie na rękę- natomiast w kolejce do palenia opon stoją niecierpliwie rosnący w siłę radykałowie: czy oni wprowadzą demokratyczne standardy? Śmiem wątpić.


Patrzę, szukam i nie widzę. Nie widzę,nie słyszę, aby dziennikarska brać podnosiła krzyk- jakże to? Jeżeli za atakowanie Berkutu dostaje wpi*&% dziennikarz mediów posłusznych to podnosimy krzyk na świat cały niekoniecznie zainteresowany, jeżeli super-snajper zakrada się 70 km na tyły wroga, aby strzelić w oponę pędzącego wozu z dziennikarką…tak nazwijmy propagandzistkę (alias snajperkę) to gotujemy medialne hufce w obronie wolności prasy? Natomiast kiedy chłopaka aresztują,już nawet nie za dziennikarstwo, za bycie operatorem to wszystko w jak najlepszym standardzie?


No tak, polityka demokratyzacji: kto nie z nami, ten przeciwko nam.


Dawid Hudziec (Donieck)


Ps. szczęśliwie Taras nie prowadził bloga przeciwko prezydentowi- w Polsce za ma się wizytę ABW etc. Też demokracja