Start USOPAŁ hr. Aleksander Pruszński: Zjazd Kongresu Polonii Amerykańskiej

hr. Aleksander Pruszński: Zjazd Kongresu Polonii Amerykańskiej

W 70. rocznicę utworzenia w Buffalo Kongresu Poloni USA, odbył się kolejny zjazd dyrektorów KPA w tymże mieście. Było raptem około 80 osób, w tym kilka bez prawa głosu. Niestety dziś ta wielka polska organizacja podupada i ma coraz mniejsze znaczenie w USA, choć Polacy są siłą w NATO i u boku Yankesów walczą w Afganistanie czy Iraku.


Nie przysłał na nią nawet listu prezydent USA, a przecież w 1976 Zjazd KPA w Philadelphii zaszczycił prezydent Ford. Nie było żadnych senatorów czy kongresmenów i wiadać, że ta organizacja traci na znaczeniu.


Chyba jedną z przyczyn tego jest brak konkretnego wielkiego wyzwania stojącego przed nią. Dawniej była walka o Wolną Polskę i pomoc rodakom. Dziś jest walka o bezwizowy wjazd dla rodaków, ale w oczach wielu Polonusów nie jest to wielka sprawa.


Czy nie trzeba znaleźć czegoś wielkiego, co będzie zrozumiane przez absolutną większość rodaków bez względu, kiedy oni do USA dotarli ???


Taką sprawą jest ostra obrona dobrego imienia Polski i Polaków przed nagonką ze strony Żydów, której ostatnim elementem było wystąpienie prezydenta Obamy przy okazji wręczenia pośmiertnie medalu panu Karskiemu.


Teoretycznie KPA tym się zajmuje, ale nie jest to główna sprawa.


Zwróciłem na to uwagę Prezesowi KPA panu Spuli, no i może się ruszy, ale trzeba naprawdę ruszyć z kopyta.


Aleksander graf Pruszyński (z Toronto)


Źrodło: www.usopal.pl

 

Komentarze

Imię/nick *
URL
Kod   
Wyślij komentarz