Start LOS Wojewoda podlaski przychylił się do postulatu LOS

Wojewoda podlaski przychylił się do postulatu LOS

20 marca działacze Ligi Obrony Suwerenności z Okręgu Podlaskiego ponownie pikietowali przed Urzędem Wojewódzkim w Białymstoku ws. zmiany patrona ulicy i Szkoły Podstawowej w Narewce. Protest wywołał odpowiednią reakcję wojewody podlaskiego, który skierował stosowne pismo do Rady Gminy Narewka.Narewka to wieś w województwie Podlaskim, położona kilkanaście kilometrów od granicy z Białorusią. Z okolic tej miejscowości pochodziła słynna sanitariuszka V Wileńskiej Brygady AK mjr „Łupaszki”, Danuta Siedzikówna ps. „Inka”. Jednak silna w tym rejonie mniejszość białoruska obstaje za utrzymaniem dotychczasowego patrona ulicy i Szkoły Podstawowej Aleksandra Wołkowyckiego, lokalnego aktywisty komunistycznego i utrwalacza władzy „ludowej” w powojennej Polsce. Jak argumentuje pełnomocnik LOS na Okręg Podlaski Andrzej Grabowski:


Raporty V. Brygady Wileńskiej AK, działającej w tamtymczasie na Podlasiu i dowodzonej przez mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, określają Wołkowyckiego jako „organizatora komunistycznego”. To właśnie żołnierze tej Brygady wykonali wyrok śmierci na Wołkowyckim i, co stwierdza dokumentacja IPN-u, w jego przypadku nie może być mowy o pomyłce, gdyż za sporządzenie wyroku śmierci odpowiedzialny był Komendant Obwodu Bielsk Podlaski AKO por. Jan Trusiak „Korycki”, biegły prawnik wydający takie wyroki jedynie w sprawach udowodnionych, takich jak szkodliwa działalność agenturalna, zdrada Państwa Polskiego czy bandytyzm. (fragment Listu Protestacyjnego LOS z dn. 17 marca 2014r.)

 

Dlatego też podlascy działacze Ligi Obrony Suwerenności od kilku miesięcy prowadzą konsekwentną walkę o zmianę niechlubnego patrona szkoły podstawowej i ulicy w Narewce. 10 października ubiegłego roku miała miejsce pierwsza pikieta przed Urzędem Wojewódzkim w Białymstoku, która zakończyła się przekazaniem Listu Protestacyjnego do rąk wojewody podlaskiego. Pismo trafiło do Rady Gminy Narewka, która 7 listopada przekazała do wiadomości Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego list, w którym Przewodniczący Rady Mieczysław Gryc zapewniał, że wniosek został przedstawiony na posiedzeniach komisji Rady Gminy Narewka w dniach 25 i 28 października* 2013 r. oraz na sesji Rady Gminy w dniu 5 listopada 2013 r. Radni odrzucili postulat LOS, podając jako powód, że żyjące jeszcze osoby z terenu Gminy znały Pana Aleksandra Wołkowyckiego, jako człowieka prawego, niezwykle skromnego, pomagającego ludziom.Wobec takiego stanu rzeczy Liga Obrony Suwerenności podjęła dalsze działania, przeprowadzając w Narewce szeroko zakrojoną akcję informacyjną i zbierając wśród mieszkańców gminy podpisy pod petycją o zmianę patrona. 20 marca bieżącego roku odbył się ponowny protest przed Urzędem Wojewódzkim w Białymstoku. Tym razem wojewoda podlaski przychylił się do postulatu LOS, przekazując do Rady Gminy Narewka pismo, w którym jest napisane, że


Z listu protestacyjnego wynika, że według opinii Instytutu Pamięci Narodowej działalność Aleksandra Wołkowyckiego jako komunisty zaangażowanego w budowę zbrodniczego i totalitarnego systemu w Polsce stoi w sprzeczności z działalnością Danuty Siedzikówny „Inki” patriotki polskiej urodzonej niedaleko Narewki, która oddała swe młode życie za wolną i niepodległą Ojczyznę. W związku z powyższym zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o ponowne, dokładne przeanalizowanie przedmiotowej sprawy i podjęcie ewentualnych działań umożliwiających przychylenie się do prośby Ligi Obrony Suwerenności w Białymstoku.

 

Więcej informacji na www.lospolski.pl

Komentarze

Imię/nick *
URL
Kod   
Wyślij komentarz